Arpa IFF 2016 Day by Day Schedule

Thursday, November 3, 2016 ~ OPENING NIGHT

Red Carpet & Reception 6:00 PM, Doors Open 7:00 PM

LLOYD E. RIGLER Theatre,  7:30 PM

Opening Night Special Presentation of Behind-The-Scenes: THE PROMISE (2016) directed by Terry George

the_promise_arpa_film_festival_2016

Making-of the much anticipated film THE PROMISE with producers Eric Esrailian and Mike Medavoy.

Opening Night World Premiere: BRAVO, VIRTUOSO!, 92 min, France, Armenia, 2016, directed by Levon Minasian

feat_bravo-virtuoso_still2  feat_bravo_virtuoso_poster_final

Red Carpet with Reception & Entertainment before and after Opening Night Program

Friday, November 4, 2016
DOCUMENTARY PROGRAM 1

LLOYD E. RIGLER Theatre,  12:00 PM

THE CAROUSEL (MERRY-GO-ROUND), 15 min, Serbia, 2015, directed by Luka Popadic

doc_the-carousel_still3

RUSSIA AS PHANTASMA, 71 min, Russia, 2016, directed by Bertrand Gosselin, Andrey Silvestrov, and others

doc_russia_as_a_phantasma_still4

Friday, November 4, 2016
SHORT FILMS PROGRAM 1

SIPELBERG Theatre,  12:00 PM

SYRIA, MY LOVE, 5 min, Armenia, USA, 2016, directed by Hayk Matevosyan

SELVES, 13 min, USA, 2015, directed by Michael Aloyan

short_syria-my-love_still3 short_selves_still

RAIN, 10 min, USA, 2016, directed by Thomas J. Chavez

VESTIGE, 15 min, USA, 2016, directed by Taylor Salan

short_rain_still4 short_vestige_still6

NOW I KNOW, 20 min, Armenia, 2016, directed by Anna Bayatyan

short_now_i_know_still2

Friday, November 4, 2016
SHORT FILMS PROGRAM 2

LLOYD E. RIGLER Theatre,  2:00 PM

TOUCH, 14 min, USA, 2015, directed by Lulu Wang

short_touch_still1

ZAAR, 11 min, USA, 2016, directed by Ibrahim Nada

TRANQUILITY OF BLOOD , 21 min, Finland, 2015, directed by Senad Sahmanovic

short_zaar_still3 short_tranquility-of-blood_still2

HOME, 20 min, Kosovo, United Kingdom, 2016, directed by Daniel Mulloy

CAIN’S SHADOW, 29 min, Italy, 2016, directed by Antonio De Palo

short_home_still2 short_cains-shadow_still2

Friday, November 4, 2016
DOCUMENTARY PROGRAM 2

SPIELBERG Theatre,  2:00 PM

RESIDENT FOREVER, 89 min, Armenia, France, South Korea, 2015, directed by Lyang Kim

doc_resident-forever_still1

Friday, November 4, 2016 ~ FEATURE NARRATIVE PROGRAM 1

SPIELBERG Theatre,  4:15 PM

MONEY, 85 min, USA, 2016, directed by Gonzalo Botija

A042_C005_0618YB   feat_money_poster

Friday, November 4, 2016 ~ FEATURE NARRATIVE PROGRAM 2

LLOYD E. RIGLER Theatre,  4:30 PM

WELKOME HOME, 115 min,, Russia, 2014, directed by Angelina Nikonova

feat_welkome-home_still1   feat_welkome-home_poster

Friday, November 4, 2016 ~ FEATURE NARRATIVE PROGRAM

SPIELBERG Theatre,  6:30 PM

BOOGER RED, 98 min, USA, 2015, directed by Berndt Mader

feat_booger-red_still4   feat_booger-red_poster

Friday, November 4, 2016 ~ USA PREMIERE NIGHT PROGRAM

Red Carpet & Reception 6:00 PM, Doors Open 7:00 PM

LLOYD E. RIGLER Theatre,  7:30 PM

Friday Night USA Premiere: HOT COUNTRY, COLD WINTER, 104 min, Armenia, 2016, directed by David Safarian

feat_hccw_poster2

Red Carpet with Reception & Entertainment before and after USA Premiere Night Program

Friday, November 4, 2016 ~ SHORT FILM & DOCUMENTARY PROGRAM 1

SPIELBERG Theatre,  9:00 PM

HARD PACK, 11 min, 2016, directed by Emmanuelle Pickett

REINVENTING THE REEL, 21 min, Canada, USA, 2015, directed by Michael Gorlick

OUT OF FASHION, 58 min, Estonia, 2015, directed by Lenard Laberenz

short_hard-pack_still4 doc_reinventing-the-reel_still1 doc_out-of-fashion_still3

Saturday, November 5, 2016
ANIMATED SHORT FILMS PROGRAM

LLOYD E. RIGLER Theatre,  12:00 PM

DAEWIT, 15 min, Germany, 2015, directed by David Jansen

JUNK GIRL , 17 min, Iran, 2014, directed by Mohammad Zare

ANNA, 8 min, France, 2015, directed by Alexia Rubod, and many others

MILLENNIUM: ETERNAL SUNRISE, 11 min, USA, 2015, directed by Vlad Aksenov

short_dawit_still3 short_junk-girl_still5 short_anna_still3 short_millennium-eternal-sunrise_still1

LAZY HURI, 22 min, Armenia, 2016, directed by Artur Mikayelyan

short_lazy_huri_still3

Saturday, November 5, 2016
DOCUMENTARY PROGRAM 3

SPIELBERG Theatre,  12:00 PM

KILLING ED, 94 min, USA, 2016, directed by Mark Hall

doc_killing-ed_still1
doc_killing-ed_still3

Saturday, November 5, 2016 ~ DOCUMENTARY PROGRAM 4

LLOYD E. RIGLER Theatre,  2:00 PM

CROWS OF THE DESERT – A HERO’S JOURNEY THROUGH THE ARMENIAN GENOCIDE, 61 min, USA, 2016, directed by Marta Houske

doc_crows-of-the-desert_still1   doc_crows-of-the-desert_poster

Saturday, November 5, 2016 ~ DOCUMENTARY PROGRAM 5

SPIELBERG Theatre,  2:15 PM

ALBERT’S WAY, 59 min, Serbia, 2015, directed by Predrag Bambic

doc_alberts-way_still4   doc_alberts-way_poster

Saturday, November 5, 2016 ~ DOCUMENTARY PROGRAM 6

LLOYD E. RIGLER Theatre,  3:45 PM

WOMEN OF 1915, 90 min, USA, 2016, directed by Bared Maronian

doc_women-of-1915-still1  arpaiff_2016_armin_t_wegner_winner

Saturday, November 5, 2016 ~ FEATURE NARRATIVE PROGRAM 4

SPIELBERG Theatre,  4:00 PM

TRAIN DRIVER’S DIARY, 88 min, Serbia, 2016, directed by Milos Radovic

feat_train-drivers-diary_still6   feat_train-drivers-diary_poster

Saturday, November 5, 2016 ~ FEATURE NARRATIVE PROGRAM 5

SPIELBERG Theatre,  6:15 PM

THE WEATHER INSIDE, 100 min, Germany, 2015, directed by Isabelle Stever

feat_the-weather-inside_still6   feat_the-weather-inside_poster

Saturday, November 5, 2016 ~ FEATURE NARRATIVE PROGRAM 6

LLOYD E. RIGLER Theatre,  6:15 PM

THE LAST FILM, 3 min, USA, 2015, directed by Martiros Vartanov

LOST IN ARMENIA, 90 min, 2016, directed by Serge Avedikian

short_the_last_film_poster   feat_lost-in-armenia_poster1  feat_lost-in-armenia_still1

Saturday, November 5, 2016 ~ FEATURE NARRATIVE PROGRAM 7

SPIELBERG Theatre,  8:30 PM

WE WILL BE THE WORLD CHAMPIONS, 127 min, Serbia, 2015, directed by Darko Bajic

feat_world-champions_still8   feat_world-champions_poster

Saturday, November 5, 2016 ~ CENTERPIECE PROGRAM

Red Carpet & Reception 7:30 PM, Doors Open 8:30 PM

LLOYD E. RIGLER Theatre, 9:00 PM

Centerpiece USA Premiere: SOMEWHERE BEAUTIFUL, 75 min, USA, Argentina, 2014, directed by Albert Kodagolian

feat_somewhere_beautiful_still_07
feat_somewhere_beautiful_still_09

Preceded by a Short Film presentation: BALCONY
17 min, United Kingdom, 2015, directed by Toby Fell-Holden

Red Carpet with Reception & Entertainment before and after Centerpiece Program

feat_somewhere-beautiful_poster

short_balcony_postershort_balcony_still2

Sunday, November 6, 2016
SHORT FILMS PROGRAM 3

LLOYD E. RIGLER Theatre,  12:00 PM

BLUEY, 14 min, Australia, 2015, directed by Darlene Johnson

3000, 20 min, Australia, Greece, 2015, directed by Antonis Tsonis

short_bluey_still4 short_3000_still5

TWO SISTERS, 16 min, USA, South Korea, 2015, directed by Keola Racela

CAPS, 15 min, USA, 2016, directed by Lola Ridgell

short_two-sisters_still3 short_caps_still1

Sunday, November 6, 2016
SHORT FILM & DOCUMENTARY PROGRAM 2

SPIELBERG Theatre,  12:00 PM

AYAYMAMA, 15 min, Peru, 2016, directed by Marco Antonio & Tam Orellana

short_ayaymama_still2

K2 AND THE INVISIBLE FOOTMEN, 54 min, Pakistan, USA, 2015, directed by Lara Lee

doc_k2_still4

Sunday, November 6, 2016 ~ DOCUMENTARY PROGRAM 7

LLOYD E. RIGLER Theatre,  1:45 PM

TRAVERSED, 25 min, Armenia, USA, 2015, directed by Emily Mkrtichian

TERRA ARMENIA – A PHOTOGRAPHER’S JOURNEY INTO A PEOPLE’S IDENTITY, 29 min, Germany, 2015, directed by Blake Lewis

doc_traversed_still1 doc_terra-armenia_still2

THE OTHER SIDE OF HOME, 40 min, USA, 2016, directed by Naré Mkrtchyan

doc_theothersideofhome_still1 doc_theothersideofhome_poster

Sunday, November 6, 2016 ~ SHORT FILMS PROGRAM 4

SPIELBERG Theatre,  2:00 PM

GIRL KNIGHT, 11 min, USA, 2016, directed by Deborah Attoinese

THE SEA WITHIN, 30 min, Hong Kong, 2014, directed by Wai Nap Wong

short_girl-kight_still3 short_the-sea-within_still1

BUTCH CASSIDY & THE SUNDANCE KID MEET PANCHO VILLA, 14 min, Serbia, 2015, directed by Kosta Ristic

BENEATH THE NEON, 15 min, USA, 2016, directed by Brandon Harris

short_butch-cassidy_still3 short_beneath-the-neon_still1

Sunday, November 6, 2016
FEATURE NARRATIVE PROGRAM 8

LLOYD E. RIGLER Theatre,  4:00 PM

GOOD MORNING, 104 min, Armenia, 2016, directed by Anna Arevshatyan

feat_good-morning_still3
feat_good-morning_still2 feat_good-morning_poster

Sunday, November 6, 2016
FEATURE NARRATIVE PROGRAM 9

SPIELBERG Theatre,  4:00 PM

NOWHERELAND, 95 min, USA, 2016, directed by Robin Bain

feat_nowhereland_still2
feat_nowhereland_still1 feat_nowhereland_poster

Sunday, November 6, 2016 ~ DOCUMENTARY PROGRAM 8

SPIELBERG Theatre,  6:15 PM

RADIOVISION, 25 min, Serbia, 2015, directed by Milos Tomic & others

PRELUDE TO SNIPER, 29 min, Montenegro, 2015, directed by Danilo Marunovic

doc_radiovision_still1 doc_prelude-to-sniper_still2

Sunday, November 6, 2016 ~ CLOSING NIGHT AWARDS CEREMONY PROGRAM

Red Carpet & Reception 6:00 PM, Doors Open 7:00 PM

LLOYD E. RIGLER Theatre,  7:30 PM

Closing Night Short Film Presentation: BORN WITH IT, 17 min, Japan, 2015, directed by Emmanuel Osei-Kuffour

short_born-with-it_still1short_born-with-it_poster

AWARDS CEREMONY including 2016 Honorees:
~ Lifetime Achievement Award – Dominique Pinon, world renowned French film and television actor
~ Career Achievement Award – Serj Tankian, composer, activist and lead singer of System of the Down
~ Breakthrough Artist Award – Albert Kodagolian, director and cinematographer
~ Festival’s prestigious Armin T. Wegner Humanitarian Award will be presented to Emmy winning director Bared Maronian for his documentary WOMEN OF 1915

2016_arpaiff_honorees

Red Carpet with Reception & Entertainment before and after Closing Night Awards Ceremony Program