Schedule and Program – 2017 Arpa IFF

2017 Day by Day Schedule and Festival Program

Our Schedule below shows all screenings day by day in both of the Egyptian Theaters – Lloyd E. Rigler (main screening room with 620 seats) and Steven Spielberg (smaller screening room with 80 seats). Please browse our Program and click on any film title to find out more about that screening.

Friday, November 3, 2017 ~ OPENING NIGHT

Red Carpet & Reception 6:00 PM – Doors Open 7:30 PM – Program Start 8:00 PM

LLOYD E. RIGLER Theatre,  8:00 PM

Opening Night Special Screening: DALIDA | Best Feature Film, Best Director & Best Screenplay Nominee
Biography, Drama, Music, 124 min, USA, 2017, directed by Lisa Azuelos

Red Carpet with Reception & Entertainment before and after Opening Night Program

FIND OUT MORE ABOUT THIS FILM, AND RESERVE YOUR TICKETS

Saturday, November 4, 2017 ~ SHORT FILMS PROGRAM

LLOYD E. RIGLER Theatre,  11:00 AM – 1:00 PM

CHAMPION
Best Short Film Nominee
9 min, Armenia, 2017, directed by David Safarian

THE PASSENGER
Best Short Film Nominee
12 min, USA, 2017, directed by Hayk Matevosyan

MARIAM’S DAY OFF
Best Short Film Nominee
45 min, Armenia, 2016, directed by Arshak Amirbekyan

MONDAY
Best Short Film Nominee
19 min, USA, 2017, directed by Dinh Thai

WHAT ANA KNEW
Best Short Film Nominee
13 min, USA, 2017, directed by Zoe Smurr

JONAH
Best Short Film Nominee
13 min, Austria, Italy, 2017, directed by Michael Maschina

Followed by a Q&A Session with filmmakers

FIND OUT MORE ABOUT THIS PROGRAM, AND RESERVE YOUR TICKETS

Saturday, November 4, 2017 ~ DOCUMENTARY PROGRAM

STEVEN SPIELBERG Theatre,  12:00 PM – 1:30 PM

LISTEN TO ME: UNTOLD STORIES BEYOND HATRED | Best Documentary Film Nominee
Documentary, 76 min, Armenia, 2016, directed by Gagik Ghazareh

Preceded by a short documentary ARRESTED (AGAIN)
5 min, USA, 2017, directed by Dan Goldes

Followed by a Q&A Session with filmmakers

FIND OUT MORE ABOUT THIS PROGRAM, AND RESERVE YOUR TICKETS

Saturday, November 4, 2017 ~ FEATURE FILM PROGRAM

LLOYD E. RIGLER Theatre,  1:30 PM – 3:00 PM

PINSKY | Best Feature Film, Best Director & Best Screenplay Nominee
Comedy, 73 min, USA, 2016, directed by Amanda Lundquist


Followed by a Q&A Session with filmmakers

FIND OUT MORE ABOUT THIS FILM, AND RESERVE YOUR TICKETS

Saturday, November 4, 2017 ~ SHORT FILMS PROGRAM

STEVEN SPIELBERG Theatre,  2:00 PM – 4:00 PM

ON SEEING THE 100% PERFECT GIRL
7 min, South Korea, 2017, directed by Tae Hun An

BROTHERS
Best Short Film Nominee
15 min, USA, 2017, directed by Troy Elliott

GIRL AT THE DOOR
Best Short Film Nominee
12 min, South Korea, 2017, directed by Joosung Song

CITIZEN
Best Short Film Nominee
15 min, USA, 2017, directed by Robert Bracker

WHERE NOBODY CAN GO
29 min, South Korea, 2017, directed by Joosung Song

NATION DOWN
15 min, UK, 2017, directed by Liam Hendrix Heath

LETTERS FROM ALCATRAZ
Best Short Film Nominee
20 min, USA, 2016, directed by Madeline Rozwat

Followed by a Q&A Session with filmmakers

FIND OUT MORE ABOUT THIS PROGRAM, AND RESERVE YOUR TICKETS

Saturday, November 4, 2017 ~ CENTERPIECE FEATURE FILM PROGRAM

Doors Open 3:00 PM – Program Start 3:30 PM – Red Carpet with Reception 5:00 PM

LLOYD E. RIGLER Theatre,  3:30 PM – 5:10 PM

KRASNY | Best Feature Film, Best Director & Best Screenplay Nominee
Western, 86 min, Russia, Georgia, 2016, directed by Nikolay Sarkisov


Followed by a Q&A Session with filmmakers
Reception with food, wine and music entertainment in the courtyard of Egyptian Theatre after the screening.

FIND OUT MORE ABOUT THIS CENTERPIECE PROGRAM, AND RESERVE YOUR TICKETS

Saturday, November 4, 2017 ~ DOCUMENTARY PROGRAM

STEVEN SPIELBERG Theatre, 4:30 PM – 5:50 PM

ECHOES OF SURVIVAL | Best Documentary Film Nominee
Documentary, 67 min, USA, 2017, directed by Avo Kambourian


Followed by a Q&A Session with filmmakers

FIND OUT MORE ABOUT THIS FILM, AND RESERVE YOUR TICKETS

Saturday, November 4, 2017 ~ FEATURE FILM PROGRAM

STEVEN SPIELBERG Theatre, 6:15 PM – 7:45 PM

H.O.M.E. | Best Feature Film, Best Director & Best Screenplay Nominee
Drama, 73 min, USA, 2016, directed by Daniel Maldonado


Followed by a Q&A Session with filmmakers

FIND OUT MORE ABOUT THIS FILM, AND RESERVE YOUR TICKETS

Saturday, November 4, 2017 ~ CENTERPIECE DOCUMENTARY PROGRAM

Red Carpet with Reception 5:00 PM – Doors Open 6:15 PM – Program Start 6:45 PM

LLOYD E. RIGLER Theatre, 6:45 PM – 9:00 PM

INTENT TO DESTROY: DEATH, DENIAL AND DEPICTION | Best Documentary Film Nominee
115 min, Armenia, USA, 2017, directed by Joe Berlinger

Preceded by a short film omnibus CHILDREN OF WAR: A HUMAN RIGHTS ANTHOLOGY
(5 min, Armenia, Spain, Canada, Armenia, 2017)

Followed by a Q&A Session with filmmakers
Reception with food, wine and music entertainment in the courtyard of Egyptian Theatre before and after the screening.

FIND OUT MORE ABOUT THIS CENTERPIECE PROGRAM, AND RESERVE YOUR TICKETS

Saturday, November 4, 2017 ~ FEATURE FILM PROGRAM

STEVEN SPIELBERG Theatre, 8:15 PM – 10:20 PM

THE LIBERATION OF SKOPJE | Best Feature Film, Best Director & Best Screenplay Nominee
Drama, 73 min, Macedonia, Croatia, Finland, 2016, directed by Rade Serbedzija


Followed by a Q&A Session with filmmakers

FIND OUT MORE ABOUT THIS FILM, AND RESERVE YOUR TICKETS

Saturday, November 4, 2017 ~ CENTERPIECE FEATURE FILM PROGRAM

Red Carpet with Reception 7:30 PM – Doors Open 9:00 PM – Program Start 9:30 PM

LLOYD E. RIGLER Theatre, 9:30 PM – 11:20 PM

DEAD ON ARRIVAL | Best Feature Film, Best Director & Best Screenplay Nominee
Thriller, 96 min, USA, 2017, directed by Stephen C. Sepher


Followed by a Q&A Session with filmmakers
Reception with food, wine and music entertainment in the courtyard of Egyptian Theatre before the screening.

FIND OUT MORE ABOUT THIS CENTERPIECE PROGRAM, AND RESERVE YOUR TICKETS

Sunday, November 5, 2017 ~ DOCUMENTARY PROGRAM

STEVEN SPIELBERG Theatre,  11:00 AM – 12:45 PM

THE LOST CITY OF CECIL B. DEMILLE
Documentary, 89 min, USA, 2015, directed by Peter Brosnan


Followed by a Q&A Session with filmmakers

FIND OUT MORE ABOUT THIS FILM, AND RESERVE YOUR TICKETS

Sunday, November 5, 2017 ~ DOCUMENTARY PROGRAM

LLOYD E. RIGLER Theatre,  11:30 AM – 1:10 PM

THE HEART OF NUBA | Best Documentary Film Nominee
Documentary, 86 min, USA, 2016, directed by Kenneth A. Carlson


Followed by a Q&A Session with filmmakers

FIND OUT MORE ABOUT THIS FILM, AND RESERVE YOUR TICKETS

Sunday, November 5, 2017 ~ DOCUMENTARY PROGRAM

STEVEN SPIELBERG Theatre,  1:15 PM – 2:45 PM

HELENA’S LAW | Best Documentary Film Nominee
Documentary, 77 min, Czech Republic, 2016, directed by Petra Nesvacilova


Followed by a Q&A Session with filmmakers

FIND OUT MORE ABOUT THIS FILM, AND RESERVE YOUR TICKETS

Sunday, November 5, 2017 ~ FEATURE FILM PROGRAM

LLOYD E. RIGLER Theatre,  1:30 PM – 3:00 PM

APRICOT GROVES | Best Feature Film, Best Director & Best Screenplay Nominee
Drama, 80 min, Armenia, 2016, directed by Pouria Heidary Oureh


Followed by a Q&A Session with filmmakers

FIND OUT MORE ABOUT THIS FILM, AND RESERVE YOUR TICKETS

Sunday, November 5, 2017 ~ SHORT FILMS PROGRAM

STEVEN SPIELBERG Theatre,  3:15 PM – 5:00 PM

72 GILO
Short Film, 7 min, Israel, 2017, directed by Catie Damon

WAKING A MONSTER
20 min, USA, 2017, directed by Mirjam Clement

SOLITARY
Best Short Film Nominee
17 min, USA, 2016, directed by Derek J. Pastuszek

MORRIS
13 min, USA, 2017, directed by Nina Kotyantz

THE ADMIRED
19 min, USA, 2016, directed by Jacqueline Murphy

THE WANDERER
20 min, Canada, 2017, directed by Daniel Tahmizian

Followed by a Q&A Session with filmmakers

FIND OUT MORE ABOUT THIS PROGRAM, AND RESERVE YOUR TICKETS

Sunday, November 5, 2017
~ CLOSING NIGHT AWARDS GALA BANQUET ~

LOEWS HOLLYWOOD HOTEL

SILENT AUCTION with Red Carpet & Cocktails 6:00 PM
DINNER 7:30 PM
PROGRAM 8:30 PM

20th ANNUAL AWARDS CEREMONY including 2017 Special Honorees
~ Career Achievement Award recipient: Oscar-winning screenwriter ALEXANDER DINELARIS
~ Lifetime Achievement Award recipient: Actor CARL WEATHERS
~ Lifetime Legacy Award recipient: Grammy award-winning musician, singer, and songwriter CHRIS CORNELL (in memoriam)
~ Festival’s prestigious Armin T. Wegner Humanitarian Award will be presented to Oscar-winning screenwriter and director TERRY GEORGE

Closing Night Awards Gala Entertainment

The star-studded evening will also feature special performances by theremin virtuoso Armen Ra and renowned vocalist Mister X.

FIND OUT MORE ABOUT OUR 20th ANNUAL CLOSING NIGHT GALA AWARDS BANQUET, AND RESERVE YOUR TICKETS